Fıstıklı baklavanın faydaları

Antep fıstığı yaprak döken çalılar veya yaprak dökmeyen ağaçlardır. Dağıtım alanı subtropikal, tropikal - Asya, Kuzeybatı Afrika, Kaliforniya, Teksas'ta birkaç tür. Kayalık yamaçlarda, uçurumlarda, dağ-bozkır bölgelerinde yetişirler. Kalsiyum bakımından zengin toprakları severler, dona dayanıklıdırlar, 50 ° 'ye kadar ısıya ve 25 °' ye kadar dona dayanabilirler. Çoğu zaman birbirlerinden 5-10 m mesafede tek başlarına büyürler, nadiren tek bir yerde kümelenerek fıstık ormanı oluştururlar. Olgun meyveler Temmuz - Eylül aylarında toplanır. 10-20 türü vardır: Amerikan, Atlantik, İran, Çin, sakız, terebentin, hinjuk ve diğerleri.

Kalbi güçlendirirler. Kuruyemişler kolesterol seviyelerini günde %8-12 oranında düşürmeye yardımcı olan yağlar içerir. Antioksidanlar ve steroller kalp sağlığını destekler. Kalp kasını uyarmak için magnezyum gereklidir. Kan damarları üzerinde olumlu etkileri vardır. Kuruyemişler, kan damarlarının düz kaslarını gevşeterek onları elastik hale getiren arginin içerir. Kan basıncını ve ateroskleroz riskini azaltır. Bakır, eritrosit oluşumuna, hemoglobin sentezine katılır, küçük damarların duvarlarını güçlendirir. Sinir sisteminin sağlığını güçlendirin. B6 Vitamini sinir uçlarının miyelin kılıfının oluşumunda rol oynar. Yıkımı, dengenin ve hareketin koordinasyonunun ihlaline yol açar. Hormonal arka planı normalleştirmek, psiko-duygusal durumun istikrarını sağlamak için hamilelik sırasında antep fıstığı yemek gerekir. Gastrointestinal sistemin çalışmasına yardımcı olurlar. Meyve, gastrointestinal sistemi temizleyen ve çalışmasını iyileştiren çok sayıda çözünür lif içerir. Mide ülserlerinin gelişimini önler. Glikoz seviyesini etkilerler mi? Kuruyemişler yeterli miktarda hızlı karbonhidrat içerir, ancak lif ve protein glikozun emilimini engeller. Bu nedenle glisemik indeksi 15 ünitede düşüktür. Antioksidanların insülin üretiminden sorumlu olan pankreas üzerinde iyi bir etkisi vardır. Göz sağlığını güçlendirin. Antep fıstığı, gözün retinasında bulunan bir pigment olan lutein ve zeaksantin açısından zengindir. Hasarı kademeli görme kaybına yol açabilen retinanın bir parçası olan maküler dejenerasyona karşı koruma sağlarlar. Cildin durumunu desteklerler. E vitamini ultraviyole ışınlarının zararlı etkilerine, erken yaşlanmaya karşı korur, hücreleri güçlendirir ve dehidrasyona karşı korur. Cilt kanseri riskini önler.

Saç sağlığını destekler. E Vitamini, biotin - B grubu vitamini, L-arginin kan damarları üzerinde iyi bir etkiye sahiptir, saç köklerine kan akışını arttırır. Bu onların beslenmesini iyileştirir ve düşmelerini önler. Kükürt saçın, cildin ve tırnakların gücünün artmasına yardımcı olur. Cinsel isteğin artmasını etkiler mi? Bir kişinin diyetindeki yağ eksikliği nedeniyle libidoda azalma meydana gelebilir. Antep fıstığı, testosteron üretimine yardımcı olan selenyum ve çinko içerir. Bu erkek cinsiyet hormonu cinsel isteği etkileyen ana faktördür. Bağışıklık sistemini güçlendirin. Çok miktarda antioksidan, toksinlerin, serbest radikallerin uzaklaştırılmasına yardımcı olur ve kanser olasılığını azaltır.